Delicieux Dessert glacé aux 3 chocolats (650 g / 900 ml)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.81481481481481% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.8% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 30.8g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Talenti Gelato (Similarity score: 7.66)
- Boni Selection Crème Glacée Stracciatella (Similarity score: 9.69)
- Häagen Dazs Crème Glacée (Similarity score: 10.91)
- Dulce De Leche Ice Cream (Similarity score: 11.39)
- Alipende Helado Sabor Chocolate Con Trozos (Similarity score: 12.53)
- Talenti, Unilever Gelato, Coffee Chocolate Chip (Similarity score: 12.58)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 13.54)
- Espresso Yourself Coffee And Cream Ice Creams With Coffee Ribbon And Brownie Pieces (Similarity score: 13.58)
- Bofrost Helado Menta Chocolate (Similarity score: 13.79)
- Latte Brownie Break Coffee & Sweet Cream Ice Cream With Coffee Ribbon & Brownie Pieces Ice Cream, Latte Brownie Break (Similarity score: 14.35)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 15.01)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Banana Chocolate Cream Pie (Similarity score: 15.33)
- Häagen Dazs Flowers Collection (Similarity score: 15.33)
- Old Fashioned Vanilla Ultra Premium Ice Cream, Old Fashioned Vanilla (Similarity score: 15.39)
- Auchan Bloque De Turrón Con Trocitos De Almendra Caramelizada (Similarity score: 15.47)
Ingredients List
- Chocolate Ice Cream
- Skimmed Milk Powder
- Chocolate
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- E401
- E412
- E407
- Colour
- Flavouring
- White Chocolate
- Cocoa
- Cocoa
- Chocolate Sauce
- Sugar
- Cream
- Glucose Syrup
- White Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)