Auchan Bloque de turrón con trocitos de almendra caramelizada
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 998kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 998kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0.63 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.63 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 61.81818181818181% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alteza Helado De Turrón (Similarity score: 2.97)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.05)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.14)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.29)
- Perry's Ice Cream Queen Of Hearts Ice Cream (Similarity score: 9.85)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.95)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 10.48)
- Boni Selection Crème Glacée Stracciatella (Similarity score: 10.68)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.73)
- Eskigel Tartufo Nero (Similarity score: 11.29)
- Talenti Gelato (Similarity score: 11.31)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Banana Chocolate Cream Pie (Similarity score: 11.34)
- Latte Brownie Break Coffee & Sweet Cream Ice Cream With Coffee Ribbon & Brownie Pieces Ice Cream, Latte Brownie Break (Similarity score: 11.38)
- Ty Skorn Creme Glacee Caramel (Similarity score: 11.69)