Delicious semifreddo on a bed of soft sponge cake and covered with wild berries and strawberry jelly
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 9.41g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 88.85741265344666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.9% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Black Cookies And Cream (Similarity score: 11.07)
- Oatmeal Cookie Oat Milk Non Dairy Frozen Dessert, Oatmeal Cookie (Similarity score: 12.00)
- Bofrost Glace Vanille Bourbon (Similarity score: 12.13)
- Mövenpick Weiße Schokolade Pistazie (Similarity score: 12.65)
- Mövenpick, Mövenpick Mövenpick Cappuccino Eis (Similarity score: 14.67)
- Gelatelli Bourbon Vanilla (Similarity score: 15.23)
- Specially Selected,aldi Pistachio Gelato (Similarity score: 16.63)
- Pumpkin Pie Gourmet Gelato, Pumpkin Pie (Similarity score: 17.48)
- Cassata Dessert (Similarity score: 17.55)
- U Feuilleté Glacé Menthe Chocolat (Similarity score: 17.94)
- G7 Spagnola Con Ciliegie Candite (Similarity score: 18.74)
- Il Gelataio G7,g7 S R L , G7 Gelato Crema Fiorentina (Similarity score: 19.39)
- Café Liégeois X4 (Similarity score: 20.29)
- Pilpa Buche 3 Chocolats (Similarity score: 20.34)
- Carrefour 3 Chocolats Avec Copeaux De Chocolat (Similarity score: 20.68)
Ingredients List
- Sugar
- Wheat Flour
- Egg Yolk
- Glucose Syrup
- Flavouring
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Milk Proteins
- Dextrose
- Skimmed Milk
- Lowfat Yogurt With Inactivated Lactic Acid Bacteria
- Water
- E330
- E170i
- Yogurt
- Lemon Juice
- Animal Gelatine
- E407
- E450iii
- Butterfat
- E471
- Glucose Fructose Syrup
- Wild Berries
- E330
- Raising Agent
- E401
- Egg White
- Milk
- Cream
- Skimmed Milk
- Strawberry
- Blend Of Vegetable Oils And Fat
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)