Eroski Black cookies and cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7000000476837g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 86.73469218945583% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 86.7% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 72.00000286102402mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bofrost Glace Vanille Bourbon (Similarity score: 7.95)
- Cassata Dessert (Similarity score: 10.84)
- Delicious Semifreddo On A Bed Of Soft Sponge Cake And Covered With Wild Berries And Strawberry Jelly (Similarity score: 11.07)
- Mövenpick Weiße Schokolade Pistazie (Similarity score: 11.10)
- Oatmeal Cookie Oat Milk Non Dairy Frozen Dessert, Oatmeal Cookie (Similarity score: 11.42)
- Il Gelataio G7,g7 S R L , G7 Gelato Crema Fiorentina (Similarity score: 14.12)
- Café Liégeois X4 (Similarity score: 14.46)
- Belle France Liégeois Chocolat (Similarity score: 14.64)
- G7 Tiramisú (Similarity score: 15.91)
- Il Gelataio G7, G7 Tiramisù (Similarity score: 15.91)
- Ice Cream (Similarity score: 17.53)
- Mövenpick, Mövenpick Mövenpick Cappuccino Eis (Similarity score: 17.61)
- G7 Crema Fiorentina (Similarity score: 18.95)
- Siviero Maria, G7 Crema Fiorentina (Similarity score: 18.99)
- Warner,dc Glaces Vanille, Chocolat Au Lait Et Bonbons Pétilants (Similarity score: 19.89)