Deliciously moist chocolate triple layer premium ice cream cake with rich, creamy vanilla ice cream, chocolate + vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1293kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1293kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.64g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.338960162052665% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 235mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 235mg |
| Sugars | 27.16g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deliciously Moist Chocolate Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Decadent Chocolate Swirled Ice Cream, Chocolate + Chocolate (Similarity score: 7.69)
- Chocolate Brownie Ice Cream Cake (Similarity score: 7.69)
- Little Fella Blueberry Swirl Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 15.02)
- Gut&günstig,edeka Käsekuchen (Similarity score: 16.05)
- Mochis (Similarity score: 17.11)
- Baramel Pain D'épices Pur Cacao (Similarity score: 17.65)
- French Style Classic Cheesecake (Similarity score: 18.46)
- Tastykake Blueberry Flavored Sweet Rolls (Similarity score: 19.61)
- J&j Kosher Dairy Cheese Snack, Crustless Mini Cheese Cake (Similarity score: 21.48)
- Gateau Basque (Similarity score: 22.29)
- The Father's Table Llc Fruit Swirl Variety Cheesecake (Similarity score: 22.43)
- Klondike, Unilever Klondike, Mrs Fields, Sandwiches, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream Between Two Mrs Field's Chocolate Chip Cookies, Mrs Fields (Similarity score: 22.85)
- Les Dedderts Cheesecake Cups (Similarity score: 23.66)
- Racine Danish Kringles Kringle, Raspberry (Similarity score: 24.48)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 24.95)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Egg
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Dextrose
- Egg White
- Raising Agent
- E471
- Sodium Caseinate
- Whey
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Salt
- Sugar
- Modified Tapioca Starch
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Natural And Artificial Flavouring
- E414
- Colored With
- E435
- Modified Corn Starch
- E410
- E412
- Cream
- Wheat Starch
- Carbohydrate Gum
- E466
- E415
- Corn Starch
- Glucose
- E481
- Rice Extract
- E903
- Wheat Flour
- Condensed Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)