Little fella blueberry swirl cheesecake, blueberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.42g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.42g |
| Saturated Fat | 13.27g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.47645951035782% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 13.3g |
| Score | 19 |
| Sodium | 239mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 239mg |
| Sugars | 21.24g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deliciously Moist Chocolate Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Vanilla Ice Cream, Chocolate + Vanilla (Similarity score: 15.02)
- Chocolate Brownie Ice Cream Cake (Similarity score: 15.03)
- Deliciously Moist Chocolate Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Decadent Chocolate Swirled Ice Cream, Chocolate + Chocolate (Similarity score: 15.03)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 15.62)
- Chausson Pomme X4 (Similarity score: 18.11)
- Les Dedderts Cheesecake Cups (Similarity score: 18.54)
- J&j Kosher Dairy Cheese Snack, Crustless Mini Cheese Cake (Similarity score: 19.38)
- Chef Pierre Lemon Cream Pie (Similarity score: 19.78)
- Baramel Pain D'épices Pur Cacao (Similarity score: 21.15)
- Tarte Fine Aux Pommes (Similarity score: 21.98)
- French Style Classic Cheesecake (Similarity score: 23.00)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 24.75)
- Tastykake Blueberry Flavored Sweet Rolls (Similarity score: 24.96)
- Chausson Aux Pommes Pur Beurre (Similarity score: 25.36)
- Gateau Basque (Similarity score: 26.39)
Ingredients List
- Cream Cheese
- Blueberry Paste
- Natural Flavouring
- Sugar
- Water
- Wild Blueberries
- Heavy Cream
- Egg
- Cheese
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)