Delizza Patisserie Cream Puffs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 9.33g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.3125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 87mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 87mg |
| Sugars | 17.33g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 10.26)
- Tarte Aux Framboise (Similarity score: 11.39)
- Weis Markets Inc Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Ice Cream, Hot Chocolate (Similarity score: 11.82)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Premium Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.89)
- Old Fashioned Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Ice Cream (Similarity score: 13.33)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Mamita's Coconut Ice Cream (Similarity score: 13.49)
- Frozen Custard (Similarity score: 13.72)
- Chocolate Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Fudge Flakes (Similarity score: 13.85)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 14.68)
- La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.70)
- Cappuccino Fudge Blitz Classic Coffee Ice Cream With White Chocolate Flavored Cremes, Mocha Espresso Mini Brownies, And Chocolate Fudge Marble, Cappuccino Fudge Blitz (Similarity score: 14.78)
Ingredients List
- Water
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Palm Oil
- Modified Starch
- Corn Syrup
- Pumpkin
- Skimmed Milk Powder
- Whey
- Coconut Oil
- Cream
- Sweet Cream Powder Dextrose
- Sodium Alginate Blend
- Natural Flavouring
- Sodium Caseinate
- Salt
- E341iii
- Spice
- Gelling Agent
- E160ai
- Allspice
- Egg
- Soya Lecithin
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Wheat Flour
- E375
- Reduced Iron
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)