Ice cream, hot chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 5.68g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.48624862486248% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 91mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 91mg |
| Sugars | 20.45g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 7.05)
- Despar,spar 6 Biscotti Gelato Alla Soia (Similarity score: 8.55)
- Frozen Custard (Similarity score: 8.85)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Premium Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.18)
- Ice Cream (Similarity score: 9.64)
- Ty Nad,bertel Far Breton Nature (Similarity score: 9.93)
- Ty Nad 2 Fars Bretons Nature (Similarity score: 9.93)
- Carrefour Dessert Tartufo Nero (Similarity score: 10.72)
- Oatmeal Creme Pie Ice Cream (Similarity score: 11.15)
- Chocolate Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Fudge Flakes (Similarity score: 11.29)
- Delizza Patisserie Cream Puffs (Similarity score: 11.82)
- Mamita's Coconut Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 12.24)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 12.24)
- Old Fashioned Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 12.68)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E471
- E466
- E433
- E407
- E410
- Pure Almond Extract
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Marshmallow Swirl
- High Fructose Corn Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)