Delpeyrat Terrine de Campagne aux Cèpes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 13.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.2g |
| Saturated Fat | 10.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Montfort Le Tendre Magret (Similarity score: 17.33)
- Beignet Sucré Fourré Pomme (Similarity score: 19.63)
- Beignet Sucré Fourré Pomme (Similarity score: 19.63)
- Rillettes De Porc Fumées (Similarity score: 21.62)
- Bonneterre Quadratoni 4 Fromages (Similarity score: 24.20)
- The Fresh Market Inc Smoked Trout Seafood Dip (Similarity score: 25.25)
- Cuisses De Grenouilles À La Persillade (Similarity score: 25.48)
- Meyva Chips De Legumes (Similarity score: 26.06)
- Meyva Chips De Legumes (Similarity score: 26.06)
- Turini,marque Repère Ravioli Pesto (Similarity score: 26.54)
- Crêpes Fraîches Bretonnes X 6 (Similarity score: 26.84)
- Chips De Legumes (Similarity score: 27.23)
- Chips De Legumes (Similarity score: 27.23)
- Chips De Légumes (Similarity score: 27.23)
- Wal Mart Stores Wal Mart Stores, Cherry Pie (Similarity score: 27.41)
Ingredients List
- Pepper
- Cinnamon
- Nutmeg
- Natural Flavouring
- Pork Liver
- Water
- Cep
- Egg
- Potato Starch
- Salt
- Mustard Powder
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)