Maison Montfort Le tendre magret
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1263kj (302 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1263.0kj (302 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.0g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 33.46153846153846% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.5% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 275.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276.0mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cuisses De Grenouilles À La Persillade (Similarity score: 10.36)
- Delpeyrat Terrine De Campagne Aux Cèpes (Similarity score: 17.33)
- Maison Montfort Le Tendre Magret (Similarity score: 18.38)
- Magret De Canard (Similarity score: 18.38)
- Magret De Canard (Similarity score: 18.38)
- Magret De Canard (Similarity score: 18.38)
- Magret De Canard (Similarity score: 18.38)
- Magret De Canard (Similarity score: 18.38)
- Rillettes De Porc Fumées (Similarity score: 20.21)
- Bonneterre Quadratoni 4 Fromages (Similarity score: 20.73)
- Beignet Sucré Fourré Pomme (Similarity score: 23.96)
- Beignet Sucré Fourré Pomme (Similarity score: 23.96)
- Turini,marque Repère Ravioli Pesto (Similarity score: 25.03)
- Target Stores Shredded Beef Mini Tamales (Similarity score: 29.49)
- Buitoni, Sweet Italian Sausage Tortelloni (Similarity score: 29.52)