Deluxe Dessert with lemon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 9.9g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 68.27586206896552% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 23.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Glace Pot Bob Marley's One Love™ 500ml (Similarity score: 15.66)
- Grotemeyer's Konditorei Erdbeer Sahne Torte (Similarity score: 16.17)
- Belle France Profiteroles À La Crème Pâtissière (Similarity score: 17.84)
- Tarte Normande Pomme Rhubarbe (Similarity score: 17.92)
- Tarte Au Pomme Rhubarbe (Similarity score: 17.92)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Wich Cookie Dough (Similarity score: 18.02)
- Ben & Jerry's,unilever Americone Dream (Similarity score: 18.50)
- Ice Cream (Similarity score: 18.73)
- Häagen Dazs Nieve Dulce De Leche Häagen Dazs (Similarity score: 19.03)
- Cookie Dough Life Cookie Dough Batter Ice Cream With Gobs Of Cookie Dough & Chocolate Chips (Similarity score: 19.48)
- Mars Barres Glacées (Similarity score: 19.53)
- Vanilla Tangerine Shortbread Ice Cream, Vanilla Tangerine Shortbread (Similarity score: 20.30)
- Deluxe Minl Cheesecakes (Similarity score: 20.46)
- Ben & Jerry's,unilever Caramel Chew Chew (Similarity score: 20.62)
- Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 20.64)
Ingredients List
- Whipped Cream
- E1510
- Dextrose
- Modified Corn Starch
- Sugar Syrup
- Sodium Citrate
- E428
- Palm Fat
- Cocoa Butter
- Stabiliser
- Water
- E407
- Thickener
- Raising Agent
- Whole Milk Powder
- Salt
- Emulsifier
- E471
- Flavouring
- Cinnamon
- Sugar
- Lactose
- Sweet Whey Powder
- Preservative
- Vegetable Extract
- Colour
- Natural Vanilla Flavouring
- Antioxidant
- Natural Lemon Flavouring
- Lemon
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk
- Wheat Flour
- Palm Oil
- Colza Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)