Delverde Bio Penne Rigate N. 32 500 GR. Delverde
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Decò Vermicelli Pasta Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 6.90)
- Waitrose Spaghetti (Similarity score: 9.00)
- Mini Feuilletée Au Pomme De Terre (Similarity score: 11.85)
- Oelenberg Vermicelle (Similarity score: 12.18)
- Grafschafter Tortilla Wraps (Similarity score: 14.52)
- Alberto Poiatti Ditalini Rigati 27 (Similarity score: 17.02)
- Mogyi Piríttott Napraforgómag (Similarity score: 18.87)
- Panorient Pains Du Monde Suédois Ronds (Similarity score: 19.32)
- La Pasta Di Angelo,treo Pappardelle (Similarity score: 19.38)
- Delhaize Kidney Haricots Rouges (Similarity score: 19.91)
- Carrefour Baguette Sans Sel (Similarity score: 20.04)
- Carrefour Tagliatelle (Similarity score: 21.18)
- Amandes De La Californie (Similarity score: 21.24)
- Flageolet Vert (Similarity score: 21.68)
- Luengo Alubia Blanca (Similarity score: 21.76)