Panorient Pains du monde suédois ronds
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 4.4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.999999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 9.2g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grafschafter Tortilla Wraps (Similarity score: 17.27)
- Delverde Bio Penne Rigate N 32 500 Gr Delverde (Similarity score: 19.32)
- Oelenberg Vermicelle (Similarity score: 19.50)
- Mini Feuilletée Au Pomme De Terre (Similarity score: 20.26)
- La Pasta Di Angelo,treo Pappardelle (Similarity score: 21.06)
- Carrefour Tagliatelle (Similarity score: 21.42)
- Decò Vermicelli Pasta Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 22.41)
- Terrine De Sanglier (Similarity score: 23.95)
- Petits Pains Aux Graines De Pavot ×4 (Similarity score: 24.09)
- Ba Pla! La Pâte Tarnaise (Similarity score: 24.55)
- Michel Bolard Pâté En Croûte (Similarity score: 24.85)
- Ppura Tomatensauce Mit Mascarpone (Similarity score: 24.87)
- Higos Coll De Dama (Similarity score: 25.20)
- Chinatown Glutinous Rice Ball (Similarity score: 25.82)
- Ba Pla! Tortilhous (Similarity score: 26.04)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Salt
- Emulsifier
- E472e
- Raising Agent
- Flour Treatment Agent
- Water
- Rye Flour
- Sugar
- Yeast
- Oat Fibre
- Wheat Gluten
- Colza Oil
- Wheat Bran
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)