Den Gamle Fabrik Appelsin Marmelade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 860kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 860kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- St Dalfour Sas Charles Jacquinst Dalfour (Similarity score: 13.44)
- Thomas Le Prince Organic Apple Orange Spice, Apple Orange (Similarity score: 19.10)
- Bob,orkla Foods Bob Squeezy Apelsinmarmelad Utan Bitar (Similarity score: 19.31)
- Jacobs Aprikosmarmelad (Similarity score: 23.33)
- Schwartau Samt Erdbeere & Brombeere (Similarity score: 24.31)
- Royal Fig Jelly (Similarity score: 24.35)
- Bischofszell Food Ltd Swiss Preserves Strawberry (Similarity score: 24.45)
- Casino Riz Long Casino (Similarity score: 24.48)
- Strawberry Apple + Sweet Potato Fruit And Veggie Strips, Strawberry Apple + Sweet Potato (Similarity score: 24.52)
- Gelée Extra De Coings (Similarity score: 24.60)
- Coop Marmellata Arance (Similarity score: 25.35)
- Vela Farms Llc Jelly (Similarity score: 25.41)
- Vela Farms Llc Texas Sweet Tea Jelly (Similarity score: 25.41)
- Louit (Similarity score: 25.93)
- Aldi Pflaumenmus (Similarity score: 27.52)