Jacobs Aprikosmarmelad
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 860kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 860kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 14.285714285714286 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 14.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thomas Le Prince Organic Apple Orange Spice, Apple Orange (Similarity score: 16.26)
- Jacobs Marmelad, Jordgubb (Similarity score: 20.34)
- Family Gourmet Apple Butter (Similarity score: 20.71)
- Gefen Syrup (Similarity score: 22.67)
- Marmelade Fruitée Oranges Amères (Similarity score: 22.89)
- Den Gamle Fabrik Appelsin Marmelade (Similarity score: 23.33)
- Riemerschmid Bar Sirup Vanille (Similarity score: 23.67)
- Maraschino Cherry Flavored Syrup (Similarity score: 24.57)
- Crema De Vinagre Balsámico (Similarity score: 26.55)
- Crema De Vinagre Balsámico Al Pedro Ximénez Sweet Cherry Style (Similarity score: 26.55)
- Crema D Vinagre Balsamico (Similarity score: 26.55)
- Schwartau Samt Erdbeere & Brombeere (Similarity score: 26.74)
- Tamarindo Tamarind Beverage Concentrate, Tamarindo (Similarity score: 26.79)
- Confiture Extra Fruitée Fraises (Similarity score: 27.13)
- Aldi Pflaumenmus (Similarity score: 27.66)
Ingredients List
- Apricot
- Sugar
- Glucose Syrup
- Water
- Gelling Agent
- Acidity Regulator
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)