Den Gamle Fabrik Cremet Boysenbær
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 833kj (200 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 833kj (200 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 11.999999999999998mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 46g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Schwartau Samt Himbeere (Similarity score: 8.08)
- Stonewall Kitchen Maple Blueberry Syrup (Similarity score: 8.61)
- Columbia Empire Farms Inc America's Northwest, Syrup, Marion Blackberry (Similarity score: 9.60)
- Raley's 100% Maple Syrup (Similarity score: 15.12)
- Gourmet Cream Whith White Vinegar (Similarity score: 17.08)
- Maine Mapple Product Sirop D’erable (Similarity score: 17.31)
- Eric Bur Confit De Pétales De Rose (Similarity score: 17.56)
- Barsmith Cane Sugar Simple Syrup (Similarity score: 17.93)
- White Glaze (Similarity score: 17.93)
- American Roland Food Corp White Balsamic (Similarity score: 17.93)
- Stonewall Kitchen, Stonewall Kitchen Ltd Stonewall Kitchen, Blue Berry Jam (Similarity score: 17.93)
- Schwartau Pflaumenmus (Similarity score: 17.99)
- Whole Lemon Fig Marmalade (Similarity score: 18.04)
- Work In Process Amish Family Recipes, Eva's Sweet Red Pepper Jam (Similarity score: 18.04)
- Mrs Miller's Homemade Noodles Ltd Mrs Miller's, Homemade Jam, Pepper (Similarity score: 18.04)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Acidity Regulator
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)