Denner Mozarella Denner
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 9 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Mozzarella (Similarity score: 4.04)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 6.94)
- Mozzarella (Similarity score: 6.95)
- Toni's Toni's Mozzarella (Similarity score: 7.51)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 18% De Mg (Similarity score: 8.61)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 9.39)
- Mondo Italiano Mozzarella (Similarity score: 9.39)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 9.39)
- Bio Village, Marque Repère Mini Billes De Mozzarella (Similarity score: 9.58)
- Temar Mozzarella Jäger W Solance (Similarity score: 10.02)
- Gut & Günstig,edeka Mini Mozzarella (Similarity score: 10.36)
- Lovilio Mini Mozzarella (Similarity score: 10.36)
- Lovilio Mini Mozzarella (Similarity score: 10.36)
- Lidl Mini Mozzarella Xxl (Similarity score: 10.36)
- Lovilio Mini Mozarela (Similarity score: 10.36)