Toni's Toni's Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 10.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Denner Mozarella Denner (Similarity score: 7.51)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 8.74)
- Mozzarella (Similarity score: 8.80)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 9.19)
- Mondo Italiano Mozzarella (Similarity score: 9.19)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 9.19)
- Mini Mozzarella (Similarity score: 10.46)
- Temar Mozzarella Jäger W Solance (Similarity score: 11.38)
- Le Prix Gagnant ! Mozzarella (Similarity score: 13.89)
- Boni Mini Mozzarella (Similarity score: 14.29)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 14.81)
- Auchan Burrata (Similarity score: 14.86)
- Mmm!,auchan Burrata (Similarity score: 14.86)
- Auchan Burrata (Similarity score: 14.86)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 18% De Mg (Similarity score: 15.03)
Ingredients List
- Salt
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)