Despar,Spar 6 biscotti gelato alla soia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 67.56756756756756% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.6% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 8.41)
- Oatmeal Creme Pie Ice Cream (Similarity score: 8.50)
- Ice Cream, Hot Chocolate (Similarity score: 8.55)
- Carrefour Dessert Tartufo Nero (Similarity score: 9.73)
- Chocolaty Covered Peanuts Swirled With Ribbons Of Marshmallow & Caramel In Chocolate Cluster Ice Cream (Similarity score: 9.82)
- Frozen Custard (Similarity score: 10.03)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Premium Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.14)
- La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 12.21)
- Sea Salt Caramel (Similarity score: 12.76)
- Chocolate Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Fudge Flakes (Similarity score: 13.10)
- Ty Nad,bertel Far Breton Nature (Similarity score: 13.36)
- Ty Nad 2 Fars Bretons Nature (Similarity score: 13.36)
- Rich Caramel Cores Triple Filled (Similarity score: 13.39)
- Turkey Hill Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 13.67)
- Mamita's Coconut Ice Cream (Similarity score: 14.55)