Dessert Gourmand Tartelettes au citron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1305kj (312 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1305kj (312 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sans Marque Tartelette Citron, Tartefrais, 2 Pièces, 160g (Similarity score: 0.00)
- Miguelgorry Gâteau Basque À La Crème Pâtissière (Similarity score: 7.88)
- Migros Tourte Suédoise (Similarity score: 9.30)
- Gourmet Frozen Custard (Similarity score: 11.16)
- Chips Ahoy!, Premium Ice Cream Cake, Chocolate Chip, Chocolate Chip (Similarity score: 12.35)
- Sara Lee Chocolate Bavarian (Similarity score: 12.75)
- Lidl Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 12.78)
- Biscuiterie Chenel, Madeleines De Liverdun Madeleines De Liverdun (Similarity score: 14.05)
- J M Châtelain, Madeleines De Liverdun, Biscuiterie Chenel Madeleines De Liverdun (Similarity score: 14.08)
- Delhaize Mousse Au Chocolat Amer (Similarity score: 14.33)
- Ola Cornetto Classico (Similarity score: 14.48)
- Biscuiterie Chenel, Madeleines De Liverdun Madeleines De Liverdun À La Mirabelle (Similarity score: 14.98)
- Vanilla Sundae Cones (Similarity score: 15.86)
- Great Value Chocolate Dipped Ice Cream Cones (Similarity score: 16.36)
- Mamie Nova Cheese Cake Citron (Similarity score: 16.58)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Fresh Egg
- Gelling Agent
- Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)