Lidl Éclairs au Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1299kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1299kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Piaceri Mediterranei Pandoro Con Crema De Chocolate Sin Gluten (Similarity score: 6.26)
- Vanilla Sundae Cones (Similarity score: 7.97)
- Piaceri Mediterranei Pandoro (Similarity score: 9.14)
- Ola Cornetto Classico (Similarity score: 12.50)
- Chips Ahoy!, Premium Ice Cream Cake, Chocolate Chip, Chocolate Chip (Similarity score: 12.75)
- Sans Marque Tartelette Citron, Tartefrais, 2 Pièces, 160g (Similarity score: 12.78)
- Dessert Gourmand Tartelettes Au Citron (Similarity score: 12.78)
- Miguelgorry Gâteau Basque À La Crème Pâtissière (Similarity score: 12.93)
- Delhaize Mousse Au Chocolat Amer (Similarity score: 14.05)
- Migros Tourte Suédoise (Similarity score: 14.21)
- Delhaize Mousse Chocolat Blanc Et Noir (Similarity score: 14.79)
- Inex Mousse Au Chocolat (Similarity score: 15.05)
- Mousse Au Chocolat Herman (Similarity score: 16.16)
- Biscuiterie Chenel, Madeleines De Liverdun Madeleines De Liverdun (Similarity score: 17.04)
- J M Châtelain, Madeleines De Liverdun, Biscuiterie Chenel Madeleines De Liverdun (Similarity score: 17.06)
Ingredients List
- Chocolate Filling
- Flour
- Water
- Semi Skimmed Milk
- Sugar
- Sugar
- Glucose Syrup
- Water
- Cocoa Butter
- Semi Skimmed Milk
- Cocoa Powder
- White Chocolate
- Natural Vanilla Flavouring
- Emulsifier
- Browning
- Semi Skimmed Milk
- Water
- Dark Chocolate
- Cream
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)