Dessert Manifattura Ciocco Trio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.42105263157895% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.4% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 16 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Everything But The (Similarity score: 12.31)
- Magnum Batonnet Glace Mini Classic Amande Chocolat Blanc X 6 330 Ml (Similarity score: 13.58)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate Attraction (Similarity score: 14.97)
- White & Milk Chocolate Trio Crispy Belgian Chocolate (Similarity score: 15.23)
- Despar,spar Biscottone (Similarity score: 15.94)
- Franprix Creme Brulee (Similarity score: 16.04)
- Haagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 17.16)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 17.16)
- Casino Délices, Casino Crème Brûlée Eclats De Caramel (Similarity score: 17.34)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Cream (Similarity score: 17.56)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Creams (Similarity score: 17.56)
- La Balade Gourmande Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 17.59)
Ingredients List
- Cocoa Butter
- Sugar
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Egg
- Cocoa
- Maltodextrins
- Cocoa Butter
- Sugar
- Milk
- Emulsifier
- Corn Starch
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E415
- Sugar
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Cream
- Milk Proteins
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)