Edeka Make Choco Crumble Great Again
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1097kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1097kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 10.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.0967741935484% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.1% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 23.8g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Cookies & Cream (Similarity score: 8.45)
- Fazer,pingviini,dumle Dumle Kermajäätelö (Similarity score: 10.41)
- Friendly's Ice Cream Llc Friendly's, Premium Ice Cream Cake, Chocolate Vanilla (Similarity score: 10.52)
- Häagen Dazs Cookies And Cream (Similarity score: 12.24)
- Sammontana Barattolino Sammontana Vaniglia E Pistacchio (Similarity score: 12.25)
- Ben & Jerry's 500ml Caramel Chew Chew Ben &jerry's (Similarity score: 12.35)
- Sammontana Amando (Similarity score: 12.38)
- Archer Farms, Target Stores Belgian Chocolate Chunk Ice Cream (Similarity score: 12.50)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 12.70)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 12.93)
- Häagen Dazs Gluten Free Dulce De Leche Ice Cream Cup (Similarity score: 13.11)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Cookies And Cream (Similarity score: 13.12)
- Prix Garantie Cornets (Similarity score: 13.13)
- Haagen Dazs Spirits Rum Tres Leches Ice Cream (Similarity score: 13.51)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 13.81)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)