Edelweiss GmbH & Co.KG,Savencia,Brunch Brunch Natur
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 12 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 3.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mlekpol Serek Laciaty Z Chrzanem (Similarity score: 4.54)
- Ficelle Picarde (Similarity score: 16.09)
- Carrefour Stracciatella Di Burrata (Similarity score: 17.67)
- Maison Malartre Rilette De Saumon A L'aneth (Similarity score: 20.42)
- Delhaize Carbonara (Similarity score: 20.84)
- Mozza Mozzarela (Similarity score: 22.08)
- Bocconcino La Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 22.08)
- Squacquerone (Similarity score: 22.12)
- Squacquerone (Similarity score: 22.12)
- Squacquerone Di Romagna Dop (Similarity score: 22.21)
- Granarolo Squacquerone Di Romagna Dop (Similarity score: 22.21)
- Fauchon 6 Verrines Délicieuses (Similarity score: 22.89)
- Fougasse Lardons (Similarity score: 23.62)
- Fougasse Lardons (Similarity score: 23.62)
- Bürger Käsespätzle Allgäuer Art (Similarity score: 23.95)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Yogurt
- Milk Proteins
- Salt
- E428
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)