Carrefour Stracciatella di burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 974kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 974kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.1g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 59.09090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 10 |
| Sodium | 288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 288mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ficelle Picarde (Similarity score: 13.88)
- Fauchon 6 Verrines Délicieuses (Similarity score: 17.63)
- Edelweiss Gmbh & Co Kg,savencia,brunch Brunch Natur (Similarity score: 17.67)
- Casa Azzurra Mozzarella Bio 100% Lait Italien (Similarity score: 17.87)
- Sabelli Stracciatella Di Burrata (Similarity score: 18.38)
- 2 Pastillas À L'agneau, Poulet Et Olives (Similarity score: 19.41)
- Quelle Quiche! Quelle Quiche!, Quiche Lorraine (Similarity score: 19.81)
- Mlekpol Serek Laciaty Z Chrzanem (Similarity score: 19.89)
- Cora Burrata (Similarity score: 20.02)
- Buitoni Buitoni Fraich'up Pizza Surgelée 4 Fromages 1800g 2+1 Offerte (Similarity score: 20.06)
- Buitoni,fraich'up Fraich'up 4 Fromages (Similarity score: 20.06)
- Boomerang's Foods Inc Boom Bites (Similarity score: 22.20)
- Mozarella (Similarity score: 23.10)
- Milbona Goldessa Classic (Similarity score: 23.47)
- Burrata & Tomato Pizza (Similarity score: 23.48)