Edy's, frozen custard, snickerdoodle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.12g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.12g |
| Saturated Fat | 7.22g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.36701697655619% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 19.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 7.84)
- Light Ice Cream, Caramel (Similarity score: 8.22)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Cinnamon Buns Caramel (Similarity score: 8.46)
- Churn Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 9.74)
- Nut Goodie Chocolate And Maple Flavored Ice Cream Swirled Together With Chunks Of Chocolaty Nut Clusters (Similarity score: 9.80)
- Campfire Crunch Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 10.82)
- Gelatelli,lidl Choco Brownie (Similarity score: 10.90)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Blondie Ambition (Similarity score: 11.10)
- Hy Vee Inc Toasted Almond Fudge Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Fudge Covered Almonds (Similarity score: 11.43)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.43)
- Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 11.53)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.53)
- Shurfine Creamery Select Premium Ice Cram (Similarity score: 11.87)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Turtle Sundae (Similarity score: 12.07)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E414
- E412
- Carb Bean Gum
- E415
- E407
- Natural Flavouring
- Cream
- Corn Syrup
- Sugar
- Cinnamon Graham Swirl
- Snickerdoodle Cookie Pieces
- Egg Yolk
- Whey
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)