Light Ice Cream, Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 84.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nut Goodie Chocolate And Maple Flavored Ice Cream Swirled Together With Chunks Of Chocolaty Nut Clusters (Similarity score: 4.95)
- Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 5.24)
- Ice Cream (Similarity score: 6.94)
- Edy's, Frozen Custard, Snickerdoodle (Similarity score: 8.22)
- Churn Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 8.50)
- Classic Vanilla Ice Cream With Chewy Brownie Pieces, Swirled With Denali Moose Tracks Fudge, Brownie Moose Tracks, Vanilla (Similarity score: 9.42)
- Warwick Ice Cream (Similarity score: 9.73)
- Shurfine Creamery Select Premium Ice Cram (Similarity score: 9.91)
- Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 10.11)
- Real Premium Cinnamon Stick Rich Cinnamon Graham Cracker Swirled In Creamy Cinnamon Ice Cream, Cinnamon Stick (Similarity score: 10.30)
- Coyote Tracks Vanilla Ice Cream With Thick Fudge Swirl And Mini Peanut Butter Cups, Vanilla (Similarity score: 10.61)
- Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.39)
- Hy Vee Inc Toasted Almond Fudge Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Fudge Covered Almonds (Similarity score: 11.39)
- Denali, Creamery Select, Premium Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 12.11)
Ingredients List
- Ice Cream
- E410
- E412
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- E471
- E150a
- E160b
- Salt
- Cellulose Gel
- E466
- Corn Syrup
- E433
- Chopped Twix
- Cocoa Butter
- Chocolate
- Skimmed Milk
- Lactose
- Milkfat
- Soya Lecithin
- E476
- Artificial Flavouring
- Cream
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Palm Oil
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Dextrose
- Modified Starch
- Salt
- Cocoa Powder
- E500ii
- Skimmed Milk
- Soya Lecithin
- Artificial Flavouring
- Chocolate Variegate
- Soya Oil
- Cocoa Powder Processed With Alkali
- Skimmed Milk
- Coconut Oil
- Soya Lecithin
- E471
- Salt
- High Fructose Corn Syrup
- Coated Cookie Pieces
- Sugar
- Canola Oil
- Maltodextrins
- Honey
- E500ii
- Soya Lecithin
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- Coconut Oil
- Whey
- Cocoa Powder
- Buttermilk
- Sugar
- Milkfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)