Egg custard pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 14.4g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peanut Butter Swirl Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl And Crunch Candy Pieces, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 8.62)
- Flan Epais Aux Oeufs Frais (Similarity score: 9.62)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 13.33)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 13.66)
- Vanilla Sandwich Frozen Dessert (Similarity score: 17.88)
- Chouquettes (Similarity score: 19.41)
- Galettes Bertel 3 Crêpes Au Lait Frais Fermier De Haute Bretagne (Similarity score: 19.47)
- Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 19.89)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 20.57)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 20.57)
- Ravioli Di Zucca (Similarity score: 20.71)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 20.83)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 21.71)
- Profiterole 8pk (Similarity score: 22.62)
- Elle & Vire,savencia Beurre Vita (Similarity score: 23.03)
Ingredients List
- Sugar
- Dextrose
- Spice
- Artificial Flavouring
- Preserved With Potassium Sorbate
- E211
- E282
- Flour
- Water
- Egg
- Sugared Egg Yolk
- Palm Oil
- Skimmed Milk Powder
- Contains Less Than 2% Of
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)