Cheese & tomato pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 48.23529411764705% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48.2% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bizcocho De Huevo (Similarity score: 12.50)
- Elle & Vire,savencia Beurre Vita (Similarity score: 17.53)
- Decò Pizza Margherita (Similarity score: 18.53)
- Pizza Margherita (Similarity score: 18.53)
- Flammekueche (Similarity score: 19.82)
- Egg Custard Pie (Similarity score: 19.89)
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 20.93)
- Ravioli Di Zucca (Similarity score: 21.06)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 21.31)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 21.52)
- Peanut Butter Swirl Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl And Crunch Candy Pieces, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 24.45)
- Fiiler Pan Unicornio (Similarity score: 24.96)
- Profiterole 8pk (Similarity score: 25.99)
- Flan Epais Aux Oeufs Frais (Similarity score: 26.05)
- Pizza Margherita (Similarity score: 26.21)