El Corte Ingles Sándwich de helado sabor a nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 90.21739130434784% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90.2% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Mini Clasico Sabor Nata Mini Classic Saveur Crème (Similarity score: 4.39)
- Somosierra Sandwich Sabor Nata Chocolate (Similarity score: 8.07)
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 16.86)
- Dia Mini Sandwich Sabor Nata (Similarity score: 16.97)
- Casino Profiteroles (Similarity score: 18.14)
- Leone Rainbow Unicorn Cônes (Similarity score: 19.63)
- Milbona Yaourt Noix De Coco (Similarity score: 21.92)
- Migros,american Favorites Red Velvet Cake (Similarity score: 25.01)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 25.22)
- Italiamo Dessert Lemon Meringue (Similarity score: 26.72)
- Milka Milka Vainilla & Chocolate Heart (Similarity score: 26.81)
- Multipower Multicarbo Gel Lemon (Similarity score: 27.76)
- Mamma Maria Profiteroles (Similarity score: 28.74)
- Sammontana Coppa Oro Caramello Salato (Similarity score: 30.10)
- Sammontana Cinque Stelle Ricordi Dalla Costiera (Similarity score: 30.63)