Italiamo Dessert lemon meringue
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 82.47422680412372% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 82.5% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 18.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Cinque Stelle Ricordi Dalla Costiera (Similarity score: 20.98)
- Leader Price 4 Cônes Noix De Coco (Similarity score: 21.48)
- So Delicious Dairy Free, So Delicious Coconutmilk Non Dairy Frozen Dessert Sandwiches (Similarity score: 22.31)
- La Sirena Helado Strawberry Cheesecake (Similarity score: 22.59)
- Somosierra Sandwich Sabor Nata Chocolate (Similarity score: 22.94)
- Le Mélange De Jeunes Pousses (Similarity score: 23.25)
- Carrefour Mini Clasico Sabor Nata Mini Classic Saveur Crème (Similarity score: 23.26)
- Picard Profiteroles Glacées (Similarity score: 23.27)
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 23.60)
- Wwf Operating Company Coconut Milk Minis (Similarity score: 24.12)
- Chocolate Brownie Ice Cream Cake (Similarity score: 25.78)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 26.44)
- El Corte Ingles Sándwich De Helado Sabor A Nata (Similarity score: 26.72)
- Mamma Maria Profiteroles (Similarity score: 26.91)
- Ice Cream, Brownies A La Mode (Similarity score: 28.35)