El Molinero El molinero, corn tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 4.2 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brach's, Ferrara Candy Company Sugar Free Gummy Bears Candy (Similarity score: 14.41)
- Krill Poêlée De Pommes De Terre Sarladaise (Similarity score: 14.49)
- Mediterranean Plain Brick Oven Pita Bread (Similarity score: 18.04)
- Fontaine Santé Hummus (caviar D'aubergines) (Similarity score: 21.13)
- Bonvalle Viande Hachée De Boeuf (Similarity score: 24.00)
- La Banderita Corn Tortillas (Similarity score: 25.37)
- Lemonade Quencher (Similarity score: 27.98)
- Corn Tortillas (Similarity score: 28.49)
- Cora Pave Saumon (Similarity score: 30.17)
- Sans Marque Pavé De Saumon (Similarity score: 30.17)
- Street Tacos Yellow Corn Tortillas, Yellow Corn (Similarity score: 30.18)
- Street Tacos Corn Tortillas (Similarity score: 30.18)
- Bonarea Chuleta Fileteada De Cerdo (Similarity score: 30.20)
- Essential Waitrose, Waitrose Baby Courgette (Similarity score: 30.23)
- Fontaine Santé Hummus Legumes Houmous (Similarity score: 31.01)
Ingredients List
- Stone Ground Corn Masa Flour
- Water
- E281
- E200
- And Trace Of Lime
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)