Equador,Marque Repère Sapin Glacé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 65.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Kroger Co Deluxe Ice Cream (Similarity score: 7.76)
- Eroski Helado Cremoso Chocolate (Similarity score: 9.07)
- Strawberry Honeycomb Premium Ice Cream (Similarity score: 9.09)
- Wegmans Food Markets Inc Ice Cream (Similarity score: 9.09)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.18)
- Tillamook Udderly Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.47)
- Tillamook Udderly Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.59)
- Old Fashioned Double Chocolate Brownie Ribbons Of Fudge In Chocolate Ice Cream With Brownies And Chocolate Flavored Flakes (Similarity score: 10.65)
- Ice Cream (Similarity score: 10.83)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Raspberry, Chocolate Chip (Similarity score: 12.43)
- Tea Rrific! Ice Cream, Ice Cream, Chamomile (Similarity score: 12.69)
- Ice Cream (Similarity score: 13.04)
- Häagen Dazs Cherry Blossom (Similarity score: 13.41)
- Leader Price Xtra Savoureux Cookies & Cream (Similarity score: 13.76)
- L'artisan Givré Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 13.97)
Ingredients List
- Water
- Dark Chocolate
- Emulsifier
- E472c
- Gelling Agent
- E412
- E417
- Thickener
- Salted Butter Caramel
- Skimmed Milk Powder
- Vanilla
- Caramelised Sugar Syrup
- Fleur De Sel
- Exhausted Vanilla Pod
- Salt
- Colour
- Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Vegetable Oil
- White Chocolate
- Milk Chocolate
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)