Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.21g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.21g |
| Saturated Fat | 9.47g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.22514619883042% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 24.21g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.38)
- Hy Vee Inc Mint Chocolate Chunk Premium Ice Cream With Chunks Of Chocolate (Similarity score: 9.14)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 9.69)
- Hood Rhode Island Lighthouse Coffee Espresso Filled Chocolate Lighthouse In Coffee Ice Cream, Rhode Island Lighthouse Coffee (Similarity score: 9.71)
- Caramel Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 9.85)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Coffee Chip (Similarity score: 10.63)
- Red Top Cherry Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 10.76)
- Equador,marque Repère Sapin Glacé (Similarity score: 10.83)
- Tillamook Udderly Chocolate Ice Cream (Similarity score: 11.27)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Raspberry, Chocolate Chip (Similarity score: 11.53)
- Old Fashioned Double Chocolate Brownie Ribbons Of Fudge In Chocolate Ice Cream With Brownies And Chocolate Flavored Flakes (Similarity score: 11.72)
- First Street Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 11.89)
- Mint Choc Chip Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 13.13)
- Straus Family Creamery Straus Family Creamery, Super Premium Ice Cream, Lemon Gingersnap (Similarity score: 13.27)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Dark Chocolaty Chips
- Egg Yolk
- Natural Flavouring
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)