Erhard Bûche Glacée Artisanale Poire, Caramel au Beurre Salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13.16 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 69.11764705882354% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.1% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 20.87)
- Fudge Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Fudge Sauce Sundae Cups (Similarity score: 21.05)
- Gelato (Similarity score: 21.42)
- Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 21.85)
- Carrefour 2 Chocolat Noisettes 2 Chocolat Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 22.12)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 22.50)
- Caramel Cup (Similarity score: 22.58)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 22.82)
- Slow Churned Cookie Dough Light Ice Cream (Similarity score: 22.86)
- Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 23.00)
- All Natural Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 23.00)
- Ice Cream (Similarity score: 23.12)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 23.44)
- U Glace Vanille Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 23.89)
- Strawberry Swirl Ice Cream, Strawberry Swirl (Similarity score: 23.95)
Ingredients List
- Salt From Guerande
- Fresh Cream
- Lactose And Milk Proteins
- Dextrose
- Egg Yolk
- Sugar
- Colour
- Emulsifier
- Sugar
- Gelling Agent
- E412
- Salt From Guerande
- Sweetened Condensed Milk
- Water
- Butter
- Aromatic Caramel
- Natural Flavouring
- Gelling Agent
- Water
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Sunflower Oil
- Coating
- Sugar
- Cocoa Butter
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- E170i
- Dehydrated Glucose Syrup
- Coating
- Filling
- Lemon Juice
- Stabiliser
- E412
- Milk Proteins
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)