ERHARD Crème glacée yaourt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 815kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 815kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 1.58)
- Délisse,marque Repère Crèmes À La Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 6.53)
- Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense (Similarity score: 7.14)
- Adélie Chocolat Crème Glacée (Similarity score: 7.19)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 7.42)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 7.85)
- Albert Heijn Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Rewe Beste Wahl Maxi Crisp (Similarity score: 10.88)
- Casa Grande De Xanceda Helado De Yogur Y Arándanos Sabor Silvestre Ecológico (Similarity score: 10.99)
- Glace Au Chocolat (Similarity score: 11.36)
- Rians Le Flan Pâtissier Abricots De Provence (Similarity score: 11.61)
- The Green Fairy Yummy Super Sustainable Ice Cream Salted Caramel Gesalzenes Karamell (Similarity score: 12.37)
- Invitation À La Ferme Creme Glace Bio Vanille (Similarity score: 12.45)
- Nestlé Yaourt Grecque Caramel Beurre Salé (Similarity score: 12.76)
- Carrefour Bio,carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 12.92)
Ingredients List
- Natural Flavouring
- Acid
- E330
- Cream
- Sugar
- Soured Milk
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)