Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 820kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 820kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.30275229357798% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 17.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 5.70)
- Erhard Crème Glacée Yaourt (Similarity score: 7.14)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 9.32)
- Chefclub La Glace Artisanale Chocolat (Similarity score: 10.32)
- Invitation À La Ferme Creme Glace Bio Vanille (Similarity score: 10.32)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Vanille Bourbon (Similarity score: 10.42)
- Pingviini,nestlé Vanilja Pingviini Kermajäätelö (Similarity score: 10.51)
- Picard 2 Oursons Glacés (Similarity score: 10.97)
- Carrefour Bio,carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 11.95)
- Albert Heijn Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.16)
- Erhard Crême Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 12.22)
- Mamie Nova Crème Chocolat Noir Intense 70% Cacao (Similarity score: 12.29)
- Nestlé La Cremeria (Similarity score: 12.39)
- Mamie Nova Crème Au Chocolat Noir (Similarity score: 12.42)
- Rewe Beste Wahl Maxi Crisp (Similarity score: 12.46)
Ingredients List
- Whole Milk
- Milk Proteins
- Cream
- Dark Chocolate
- Water
- Chocolate Powder
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)