Erhard Glace Glacée au yaourt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 799kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 799kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D Or Carte D'or Collection Buche Glacée Délice Des Iles 9 Parts 900ml (Similarity score: 8.63)
- L'angelys 750ml Sorbet Cafe Angelys (Similarity score: 9.55)
- Crème Glacée (Similarity score: 10.89)
- Miko Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 10.89)
- Picard Fou De Menthe (Similarity score: 11.41)
- Picard Creme Glacé Vanille (Similarity score: 13.09)
- Lopez Island Creamery Handmade Ice Cream (Similarity score: 13.43)
- Thiriet Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 13.61)
- Monoprix Perles De Tapioca Lait De Coco (Similarity score: 13.94)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 14.25)
- Naturli Chocolate With Caramel And Rum (Similarity score: 14.30)
- Pannacotta (Similarity score: 14.40)
- L'étoile De La Bergère Glace Bio Au Lait De Brebis Rhum Raisin (Similarity score: 14.49)
- Crème Glacée Au Lait De Brebis (chocolat Noir) (Similarity score: 15.08)
- Auchan Bavarois Framboises (Similarity score: 15.29)
Ingredients List
- Natural Flavouring
- Acid
- Pasteurized Cream
- Sugar
- Yogurt
- Soured Milk
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)