Auchan Bavarois Framboises
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 803kj (192 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 803kj (192 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.264150943396224% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.3% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 20.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fraisier X2 Décongelé (Similarity score: 8.38)
- Gildo Rachelli Glace Noix Coco (Similarity score: 8.44)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 8.83)
- L Angelys Glace Vanille (Similarity score: 11.08)
- Glace Au Chocolat (Similarity score: 11.10)
- L'angelys 750ml Sorbet Cafe Angelys (Similarity score: 11.79)
- Altiflore Make Your Own Mayflower (Similarity score: 11.81)
- Glace Café (Similarity score: 12.24)
- L'étoile De La Bergère Glace Bio Au Lait De Brebis Rhum Raisin (Similarity score: 12.95)
- Homemade, United Dairy Farmers Juicy Peaches Mixed Within Sweet And Creamy Peach Ice Cream (Similarity score: 13.19)
- Promocash,en Cuisine Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 13.37)
- Motta, Nestlé Gelato Fiordilatte (Similarity score: 13.39)
- Miko Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 13.52)
- Crème Glacée (Similarity score: 13.52)
- Crème Glacée Au Lait De Brebis (chocolat Noir) (Similarity score: 13.69)
Ingredients List
- Natural Flavouring
- Thickener
- Colour
- Preservative
- Cream
- Sugar
- Water
- Potato Starch
- Citrus Fibre
- Concentrated Lemon Juice
- Beef Gelatin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)