Erhard La Vie Claire Glace vanille bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 77.96610169491525% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 18.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Pistacchio (Similarity score: 10.35)
- G7 Pistacchio (Similarity score: 10.35)
- Siviero Maria, G7 Pistacchio (Similarity score: 10.35)
- G7 Gelato Pistacchio (Similarity score: 10.35)
- Leader Price Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 10.46)
- Eskiss Eskiss Bûche Glacée (Similarity score: 10.62)
- Carrefour Façon Dame Blanche (Similarity score: 12.67)
- All Natural Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 12.70)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Ice Cream (Similarity score: 13.49)
- Ice Cream (Similarity score: 13.75)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Hoppy Hour (Similarity score: 13.85)
- Hacendado 3 Sabores (Similarity score: 14.05)
- G7 Gelato Al Caffè Con Grani Di Cioccolato Al Caffè (Similarity score: 14.22)
- G7 Gelato (Similarity score: 14.22)
- Bûche Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 14.62)
Ingredients List
- Water
- E407
- Natural Vanilla Flavouring
- Cane Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Dehydrated Glucose Syrup
- Stabiliser
- Carob Seed Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)