Eskiss eskiss bûche glacée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.8g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 79.12087912087912% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.1% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rios,penny Market,eskigel, Penny Premium Tiramisù (Similarity score: 8.96)
- Bûche Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 9.02)
- G7 Pistacchio (Similarity score: 9.92)
- G7 Gelato Pistacchio (Similarity score: 9.92)
- G7 Pistacchio (Similarity score: 9.92)
- Siviero Maria, G7 Pistacchio (Similarity score: 9.92)
- Pilpa,pilpa Création Omelette Norvégienne (Similarity score: 10.09)
- Erhard La Vie Claire Glace Vanille Bio (Similarity score: 10.62)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- Thiriet Glace Café (Similarity score: 11.81)
- Carrefour Galletas (Similarity score: 12.78)
- Gb Glace,unilever Gb Glace 88 (Similarity score: 13.01)
- Cremissimo Cremissimo Schokoheld (Similarity score: 13.54)
- Leader Price Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 13.58)
- G7 Gelato (Similarity score: 13.63)