Eric bur Pain D'épices Au Miel Et Aux Fruits Secs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1305kj (312 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1305kj (312 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 49g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vondelmolen Vondelmolen Pain D'epices Aux Fruits 12x350g (Similarity score: 13.23)
- Pudding (Similarity score: 20.16)
- Mini Toasts De Pain D'épices Au Miel Et À La Figue (Similarity score: 20.51)
- Famille Perronneau Pain D’epice Au Miel (Similarity score: 24.92)
- Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 31.96)
- Gerblé,nutrition Et Santé Pain D'épices Miel & Son De Seigle (Similarity score: 32.35)
- La Vie Claire Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 32.77)
- Peijnenburg Parelkandij (Similarity score: 33.13)
- Panda All Natural Licorice Bar (Similarity score: 33.38)
- Jean D’audignac Mini Toasts De Pain D’épices Au Miel (Similarity score: 33.60)
- Toast Pain D’epice Au Miel (Similarity score: 33.60)
- Panda Panda, Bar, Blueberry Licorice (Similarity score: 33.69)
- Lu Miniroulés Génoise Fourrée À La Fraise (Similarity score: 35.93)
- France Cke Tradition Pain D'épices Au Miel Et Aux Agrumes (Similarity score: 36.52)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Chocolate Swiss Rolls (Similarity score: 36.54)