Jean D’Audignac Mini toasts de pain d’épices au miel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1310kj (314 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1310kj (314 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 43g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toast Pain D’epice Au Miel (Similarity score: 0.00)
- Panda All Natural Licorice Bar (Similarity score: 11.57)
- Panda Panda, Bar, Blueberry Licorice (Similarity score: 23.35)
- Pudding (Similarity score: 25.30)
- World's Fair Caramel Topping (Similarity score: 25.54)
- Melissa's Melissa's, Dessert Sauce, Caramel (Similarity score: 27.57)
- Iron Brew Pastilles (Similarity score: 27.62)
- Panda Panda, Cherry Licorice (Similarity score: 27.81)
- Kenny's Candy Company Inc Natural Planet, Organic Soft Chewy Twists, Pomegranate (Similarity score: 28.15)
- Finest Food Distributing Co Jamaican Choice, Spice Bun, Fruit (Similarity score: 30.48)
- Millefeuilles Rose (Similarity score: 30.59)
- Mulot & Petitjean Pain D'épices Fourré À La Confiture (Similarity score: 31.45)
- Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 32.23)
- Vondelmolen Vondelmolen Pain D'epices Aux Fruits 12x350g (Similarity score: 33.11)
- Eric Bur Pain D'épices Au Miel Et Aux Fruits Secs (Similarity score: 33.60)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Rye Flour
- Honey
- Water
- Raising Agent
- Spice
- Wheat Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)