Ernest Le Glacier Les Estivales Mangue Passion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 28.94 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 28.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 40.909090909090914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.9% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Tarte Pomme 6 Parts (Similarity score: 26.42)
- Asda Apple Crumble (Similarity score: 27.67)
- Diana's Bananas Banana Bites (Similarity score: 27.93)
- Creamamore Glace À La Pistache (Similarity score: 29.71)
- Marque Repère, Eskiss Crème Glacée Nougat (Similarity score: 36.12)
- La Chareyrade Chataigne Chocolat Confiture Ardéchoise (Similarity score: 38.85)
- Caramel Apples, Caramel (Similarity score: 39.72)
- Happy Apples Caramel Apple, Caramel (Similarity score: 39.72)
- Cinnamon Caramel Apple, Cinnamon Caramel (Similarity score: 40.81)
- Trofic, Marque Repère, Eskiss Nougat Glacé (Similarity score: 41.19)
- Gourmet Desserts Framboise Délice (Similarity score: 42.25)
- Patiprestige,hafner Service Tarte Framboise 6 Parts (Similarity score: 42.50)
- Snickers Snickers 52,7g (Similarity score: 42.82)
- Plaisir Patissier,hafner 2 Tartelettes Pomme (Similarity score: 43.01)
- Classic Style Blackberry Crumble, Classic Style Blackberry (Similarity score: 43.38)
Ingredients List
- Mango
- Whole Milk Powder
- Passion Fruit
- Grated Coconut
- Rice
- Stabiliser
- Thickener
- Acid
- Salt
- Natural Vanilla Extract
- Water
- Sugar
- Almond
- Syrup
- Glucose
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Cocoa Bean
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)