Caramel apples, caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Happy Apples Caramel Apple, Caramel (Similarity score: 0.00)
- Cinnamon Caramel Apple, Cinnamon Caramel (Similarity score: 1.43)
- Cold Brewed Cinnamon Coffee Non Dairy Frozen Dessert, Cold Brewed Cinnamon Coffee (Similarity score: 21.47)
- Caporal Caporal, Granola (Similarity score: 24.88)
- L Angelys Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Coulis Caramel Angelys (Similarity score: 25.40)
- Mr Dewie's Organic Frozen Dessert (Similarity score: 27.38)
- Creamamore Glace À La Pistache (Similarity score: 28.03)
- Caramel Apples (Similarity score: 28.28)
- Pate De Haricots Rouges Sucr?e (Similarity score: 28.88)
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 29.24)
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 29.24)
- Creamamore Nocciola (Similarity score: 29.78)
- 2 Éclairs Café (Similarity score: 32.65)
- Chocolate Delicious Crepes Natures (Similarity score: 33.23)
- Steve's Ice Cream Cold Brewed Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 33.33)
Ingredients List
- Apple
- Artificial Flavouring
- Soya Oil
- Soya Lecithin
- E330
- Peanut
- Corn Syrup
- Sugar
- Sweet And Condensed Milk
- Evaporated Milk
- Hydrogenated Soy Oil
- Soya Flour
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)