Eroski Alubias
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.5g |
| Saturated Fat | 0.30000001192093g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.428572644993494% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3.2000000476837g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alubia Blanca (Similarity score: 5.66)
- Bonpreu Lentejas Pardinas Extra (Similarity score: 6.31)
- Alipende Alubia Pinta (Similarity score: 8.00)
- Consum Lentejas Pardinas (Similarity score: 8.48)
- Luengo Lentejas Lanzarote (Similarity score: 8.48)
- Luengo Lenteja Rápida (Similarity score: 8.48)
- Alimerka Lenteja Pardina (Similarity score: 8.48)
- Luengo Lentejas Luengo (Similarity score: 8.48)
- Alipende Lenteja Pardina (Similarity score: 8.65)
- Alipende Lentejas Categoría Extra (Similarity score: 8.65)
- Consum Lentejas Cocción Rápida (Similarity score: 10.33)
- Eroski Lenteja Cocción Rápida (Similarity score: 11.56)
- Eroski Lenteja Pardina (Similarity score: 12.87)
- Trofie (Similarity score: 14.47)
- Toscana Legumi Fagioli Cannellini (Similarity score: 14.67)