Trofie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baule Volante Trofie Semintegrali (Similarity score: 4.08)
- Terre D’italia Orecchiette Di Puglia (Similarity score: 6.09)
- Despar, Spar Orecchiette (Similarity score: 9.53)
- Eroski Fideo Grueso (Similarity score: 9.89)
- La Bolognese S R L Durum Wheat Semolina Pasta (Similarity score: 10.46)
- La Bolognese S R L Zona Industriale 1 Orogiallo Fresh Pasta (Similarity score: 11.55)
- Unes Orecchiette (Similarity score: 12.85)
- Divella Orecchiette (Similarity score: 13.42)
- Eroski Alubias (Similarity score: 14.47)
- Alipende Alubia Pinta (Similarity score: 14.47)
- Pêcheries Sétoises Tielle (Similarity score: 14.69)
- Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 15.29)
- Unes Trofie (Similarity score: 15.32)
- Raab Traubenkern Mehl (Similarity score: 15.33)
- Alubia Blanca (Similarity score: 15.54)