Eroski Tiramisú
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 84.54545454545456% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.5% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisu Dessert (Similarity score: 9.05)
- Double Chocolate Reduced Fat Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating Bars, Double Chocolate (Similarity score: 10.87)
- Auchan 6 Cônes Vanille Avec Pépites De Nougatine (Similarity score: 11.59)
- Dia Tiramisú (Similarity score: 12.28)
- Adélie Yuka Test Cones Pistache Chocolat (Similarity score: 13.87)
- Adélie,intermarché Cône Chocolat Pistache (Similarity score: 13.87)
- Stracciatella Ice Cream (Similarity score: 14.18)
- U Cônes Vanille Praliné (Similarity score: 14.43)
- Migros Glace Mokka Moca (Similarity score: 14.53)
- Adélie Cones Menthe Chocolat (Similarity score: 14.97)
- Adélie Menthe Chocolat (Similarity score: 15.07)
- Auchan Cône Vanille Chocolat (Similarity score: 15.20)
- Sea Salt Caramell Chocolate Crunch (Similarity score: 16.19)
- Netto Cône Vanille (Similarity score: 16.20)
- Val Or Tiramisù (Similarity score: 16.38)