Auchan 6 cônes vanille avec pépites de nougatine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1139kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1139kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 10.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 85.12396694214877% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.1% |
| Saturated Fat Value | 10.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 25.8g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Cône Vanille Chocolat (Similarity score: 6.71)
- Double Chocolate Reduced Fat Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating Bars, Double Chocolate (Similarity score: 8.60)
- Spar Cono Helado Sabor A Nata (Similarity score: 9.30)
- Tiramisu Dessert (Similarity score: 10.70)
- Adélie Menthe Chocolat (Similarity score: 10.93)
- Adélie Cones Menthe Chocolat (Similarity score: 10.97)
- Eroski Tiramisú (Similarity score: 11.59)
- Auchan Cono Sabor Chocolate (Similarity score: 11.74)
- U Cônes Vanille Praliné (Similarity score: 12.59)
- Raspberry Reduced Fat Ice Cream Topped With Raspberry Sauce Covered With Dark Chocolaty Coating Drizzled With Raspberry Flavored Ribbon Bars, Dark Chocolate Raspberry (Similarity score: 13.74)
- Netto Cone Chocolat (Similarity score: 14.32)
- Stracciatella Ice Cream (Similarity score: 15.31)
- Adélie,intermarché Cône Chocolat Pistache (Similarity score: 15.51)
- Adélie Yuka Test Cones Pistache Chocolat (Similarity score: 15.51)
- Dia Tiramisú (Similarity score: 16.04)
Ingredients List
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Neapolitan Wafer
- Sugar
- Coconut Oil
- Emulsifier
- Salt
- Colour
- Raising Agent
- Sugar
- Vegetable Fat
- Sugar
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Sugar
- Almond
- Hazelnut
- Lactose
- Milk Proteins
- Vegetable Fat
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Stabiliser
- Carob Seed Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)