Eskigel Tartufo bianco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1999998092651g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 8.3000001907349g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.846155313345385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.8% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Selex Tartufo Bianco (Similarity score: 7.02)
- Banana Ice Cream With Whipped Cream Flavored Ribbon & Pie Crust Pieces, Banana Cream Pie (Similarity score: 7.47)
- Carrefour Tartufo Bianco Con Cuore Al Caffè (Similarity score: 8.51)
- Madagascar Vanilla Bean Ice Cream, Madagascar Vanilla Bean (Similarity score: 9.75)
- Picard Citron Meringue Buche Patissiere (Similarity score: 10.66)
- M&m's Peanut Caramel (Similarity score: 11.18)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Crispy Marshmallow Treat (Similarity score: 11.36)
- Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 11.76)
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.85)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Chocolate Chocolate Chip (Similarity score: 11.95)
- Mint Ice Cream (Similarity score: 11.97)
- Chocolate Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 13.17)
- Picard,la Fabrique Des Glaces Glace Chocolat Façon Chantilly (Similarity score: 13.20)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 13.29)
- Ben & Jerry's Blondie Brownie Core (Similarity score: 13.80)